Skąd się wziął język żyrafy i szakala? Część trzecia.

KILKA SŁÓW O TYM JAK ROZWIJAŁ SIĘ MODEL POROZUMIENIA BEZ PRZEMOCY I CZYM INSPIROWAŁ SIĘ JEGO TWÓRCA MARSHALL B. ROSENBERG.

 
Dziś zapraszam Was na ostatnią część artykułu o tym, skąd wziął się język żyrafy i szakala. Przyjrzymy się również kontekstom, w których możemy wykorzystywać ten model komunikacji.

Miłej lektury!

 


 
Mówiąc o modelu NVC często spotykamy się z określeniami takimi jak: język żyrafy i szakala, czy język serca. Pracując z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną Rosenberg wykazywał duże zainteresowanie psycholingwistyką- dostrzegał potęgę i sprawczą siłę w języku. Dostrzegał również, że przy nacisku na współpracę, następuje znaczny wzrost efektywności pracy.
 
Model NVC początkowo pomagał w poprawie relacji nauczyciele-uczniowie. Poprzez używany język i stosowane komunikaty oddawał uczniom większą odpowiedzialność za podejmowanie decyzji o nich samych i ich procesie edukacyjnym. 

 

 
Marshall B. Rosenberg rozwijał swoją koncepcję nie tylko poprzez pracę z dziećmi, czy wyłącznie w kontekście edukacyjnym. Był również bardzo zaangażowany w efektywne i konstruktywne rozwiązywanie konfliktów- bez względu na ich przyczynę, zasięg, czy lokalizację. W swoich książkach i podczas wystąpień często opowiadał o swojej pracy mediatora i trenera w takich krajach jak Izrael, Palestyna, Irlandia, czy Nigeria. 
 
I tak, w bardzo dużym skróciemożna przedstawić rozwój idei Porozumienia bez Przemocy (PbP).
 
W kolejnych wpisach przedstawię poszczególne kroki budowania komunikatu w języku serca. Model komunikacji bez przemocy może sprawiać wrażenie genialnie prostego, gdyż sprowadza się do pozostawania w zgodzie z sekwencją czterech faz procesu komunikacji.

 

 
Nie dajcie się jednak zwieść pozorom!
 
Znacznie więcej wysiłku i uwagi wymaga zrozumienie i zaakceptowanie założeń związanych z samą konstrukcją języka używanego w komunikacji werbalnej oraz z humanistyczną koncepcją natury ludzkiej.
 
Uważam, że bez zrozumienia i świadomości podstaw modelu wykorzystywanie poszczególnych kroków i technik będzie po prostu nieefektywne. Choć byśmy nawet zapamiętali każdy krok, przykładowe pytania i odpowiedzi, to bez autentyczności język serca nie zadziała. Jeśli jednak poświęcimy swój czas i energię na zrozumienie i zaakceptowanie idei PbP, pozostanie nam już tylko przekształcenie uzyskanego zrozumienia w komunikacyjne nawyki.
 
Na zakończenie dodam tylko, że model komunikacji Marshalla B. Rosenberg'a uznawany jest za najbardziej demokratyczny sposób porozumiewania się (!). Model NVC wykorzystywany jest w biznesie, rodzicielstwie, edukacji, wychowaniu, mediacjach, psychoterapii, opiece medycznej, więziennictwie i w wielu innych kontekstach.
 
Wszystkich zaciekawionych zapraszam na kolejne części z cyklu Porozumienia bez Przemocy.

 


Do zobaczenia!

 


 

Zostaw komentarz